Digitalizácia kultúrneho dedičstva a múzeá

Autor: Ján Jurkovič | 28.2.2011 o 9:33 | (upravené 1.3.2011 o 7:06) Karma článku: 4,58 | Prečítané:  1027x

Pred niekoľkými dňami som mal pracovné povinnosti v istom pražskom múzeu, o ktorom by som si mohol myslieť, že má v programe modernizáciu – nielen takú naoko (vynovenie expozície), ale principiálnu. No múzejní odborníci, s ktorými som prišiel do kontaktu ma dosť rýchlo vyviedli z omylu. Zaklincovala to istá vedúca odborná pracovníčka, keď vyslovila svoje vrúcne želanie: „K nám se bohdá digitalizace nikdy nedostane“.

Vtedy sa mi mimovoľne vybalila predstava kláštora z románu Umberta Eca Meno ruže. Mnísi tam spravovali jednu z najväčších knižníc vtedajšieho kresťanského sveta a prísne ju strážili, aby z nej náhodou niekto niečo nevyčítal. Na okamih sa pani odborná vedúca úplne stotožnila s postavou ctihodného Jorgeho, ktorý radšej podpálil vlastnú knižnicu, ako by sa o nej mali dozvedieť ľudia mimo kláštora.

Viem pochopiť, že k digitalizácii kultúrneho dedičstva majú múzeá podobný vzťah, ako mali kláštory ku Gutenbergovmu vynálezu. Je mi jasné, že múzejníci to vidia ako „vykradnutie ich depozitárov“ a viem, že kurátorom sa nepáči predstava, že ich digitalizácia oberie o výsadu mať ako jediný prístup k zbierkam.

Nuž, je to tak: digitalizácia kultúrneho dedičstva otvára depozitáre pre verejnosť. No na druhej strane otvára aj obrovské možnosti rozvoja odborného potenciálu múzeí, otvára nové možnosti uplatnenia moderného múzea v informačnej spoločnosti.

Dnešný názor múzeí na digitalizáciu, podobne ako niekdajší pohľad kláštora na Gutenbergov vynález, je daný uhlom pohľadu, či miestom, z ktorého sa pozeráme na vec. Zo zamrežovaného okna suterénneho depozitára vidíme čosi iné, ako z okna internetového prehliadač.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

EKONOMIKA

Kotleba zamestnával načierno

Kraj prišiel o vyše 20 miliónov eur z eurofondov.


Už ste čítali?